Moje postřehy z ošetřování včelstev proti varoáze

Od roku 2000 spočteny spady roztočů, tabulky tady nepoužiji.

Fumigace

Nejprve jsem používal fumigaci jedenkrát říjen, listopad, prosinec.

Časem jsem použil v červenci na odlehčení jednu fumigaci varydol. Pak jeden krát jsem použil Gabon na polovině včelstev a na druhé polovině kyselinu mravenčí. Rozdíl byl tak velký, že jsem Gabon vyřadil.

Kyselina mravenčí

Později jsem používal kyselinu mravenčí, různými odpařovači v červenci, Formidolem, pak dlouhodobými odpařovači různých provedení i vlastní konstrukce. Ta se mí nejlépe osvědčila, skládá se z kuchyňské utěrky, silonového sáčku, do kterého se nalije K M a přes knot nasává kuchyňská utěrka K M na rámky. Jako dlouhodobý odpařovač ( ukázka v galerii).  A zase Tři krát fumigaci.

Kyselina šťavelová

Později jsem zkoušel, pokapem Kyselinou Šťavelovou pouze jeden krát. Další rok jsem zkoušel potřepat pudr cukrem, potom prášil pistoli na práškovou barvu, ale práškovým cukrem. Byl to špatný výsledek, lepši výsledek byl, když jsem použil do práškové stříkací pistole drcenou křídu.  Další rok jsem použil topolové dýhy napuštěné kyselinu šťavelovou s glycerinem v červenci po medobraní má dlouhodobý účinek. Použil jsem také Ekopol ten má účinek maximálně čtrnáct dnů.

Několik roku používám dýhové pásky napouštěné K Š s dobrým výsledkem. Používám i gabonové staré pásky. (viz článek Jak jsem použil kyselinu šťavelovou )

Dýhové napuštěné pásky zavěsím mezi plod a při větším spadu znovu rozmístím mezi plod novy.


BeeGym – čistící rámeček pro včely

Tento rámeček po několikaletých zkouškách není průkazný že by byl čisticí na varoazu.


tomto článku popisuje Rendy Oliver, ale jak a co je na obrázku, Je fascinující sledovat roztoče, jak kráčí přes sklo.

Nepoužívám smyv na určeni počtu roztočů ve včelách, ale seřezávám trubčí rámky ( viz Seřezání trubčího rámku ) a vyklepávám trubčí plod, po vyklepaní dávám vyklepaný trubčí rámek zpátky do včelstev na zakladeni. Na vyklepané trubčině snadno spočítám roztoče a vynásobím počtem rámků s plodem dělničím. Na podzim mi se to projeví, ve spadu na podložkách.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*