Sluneční tavidlo

K postavení slunečního tavidla včelího vosku mne donutila skutečnost, že jsem zvýšil stavy včelstev a byl jsem nucen tavit rámky i během sezóny. A pak taky řešení na otázku co s velkým počtem víček.

Rámky pokládám do slunečního tavidla na horní loučku a prokládám hliníkovým plechem, který brání borcení tavené souše. Denně vytavené souše vyklepávám do plastové nádoby – kbelíku a celý obsah následně utlačím, až se den co den, centimetr po centimetru nádoba naplní vrstvami utlačených košilek. Je důležité aby byly košilky udusané, jinak se do nich po čase dostane Zavíječ. Za jednu sezónu stihnu naplnit asi tři 15-ti litrové nádoby. Tyto „zbytky“ pak ještě znovu (po sezóně) přetavím a odstředím z čehož vytěžím ještě dalších cca 1-2 kg vosku. Vytavené včelí rámky očistím, zatavím nové mezistěny a můžu opět použít.

Ve slunečním tavidlu tavím i víčka při denním odvíčkovávání během medobraní, když jsou víčka odkapané od medu. Dám je do tavidla, nejprve steče zbylý med, ten odeberu a druhý den ráno vytáhnu vosk. Tento med použiji například do medoviny.

Vyrobení slunečního tavidla považuji za veliký přínos. A jedno z nejlepších mých zařízení, které mi přináší nemalou úsporu času.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*