Seřezání trubčího rámku

Diagnóza varoázy na trubčím plodu

Zdravím všechny diskutující na fórech ohledně vyřezávaní trubčího plodu – toto je zcela nesprávně. Trubčí rámek se seřezává a to tak, že seřežu nožem víčka i s hlavičkou a pak se vyklepe trubčí plod i s případným roztočem. Po prvním vyklepání je rámek docela pevný, když takový rámek se vloží do včelstva, do týdne je znovu zavíčkován a to při druhém seřezaní a vyklepání už varoa běhá. A co teprve po třetím vyklepání, to je pecka. Nebudu nikoho přesvědčovat, musí každý zkusit. Samozřejmě roztoče jsou i na včelím plodu, ale už jeden nebo i tři trubčí rámky, se ve včelstvu projeví po první fumigaci. Protože chovám docela silná včelstva a mám vlhké stanoviště kde se varroáze docela daří, mám tuto metodu odzkoušenou.

Když stavební rámek vyřežu celý, mám pouze vosk, ale včelaři nevědí co z takovým rámkem plném plodu dělat. Pak se to dá slepicím, sýkorkám, špaček celý rámek zničí a z vosku není nic. Když do včel dám stavební rámek za týden další, další a pak další, na konec sezóny mám tři rámky na vytavení.

Aby tento systém dobře fungoval, musí se rámky dávat mezi plodové včelí rámky.

Trubčí rámky vyklepávám na silonový pytel okem zhlédnu kolik je roztočů a vysypu do trávy. O zbytek se postarají špačci a bažanti.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*